Flaga Holandii i herb – co należy wiedzieć?

Flaga Holandii i herb – co należy wiedzieć?

Holandia to kraj, którego flaga jest jedną z najstarszych na świecie i odnosi się nie tylko do herbu króla, ale przede wszystkim jest symbolem narodu holenderskiego i Królestwa Niderlandów. 

Herb Holandii – podstawowe informacje

Holandia dysponuje trzema herbami, które uznane są przez Rząd. Jest to herb mały, herb wielki i herb średni. Herb wielki jest herbem monarchy Holandii. Na płaszczu z gronostaja znajduje się korona. Nieco poniżej widać 3 lwy, z których jeden trzyma miecz. Następnie na samym dole widoczny jest napis w języku francuskim, umieszczony na wstędze z dewizą zachowam. Ta dewiza odnosi się do walki Holendrów o niepodległość, które stoczyli z Hiszpanią. Najczęściej Rząd wykorzystuje herb średni, który uznany jest za herb państwowy. Zatem poza dewizą znajdują się na nim lwy. Natomiast nad herbem widnieje wielka korona – symbol zwycięstwa. Trzecim herbem używanym w Holandii jest mały herb Królestwa Niderlandów. Taki herb jest zastrzeżony do królewskiego użytku. W herbie małym znajduje się złoty lew w koronie i z czerwonym językiem oraz szponami, który w łapie trzyma miecz, natomiast w drugiej łapie znajdują się srebrne strzały ze złotymi grotami. Całość umieszczona jest na błękitnym tle.

Flaga Holandii – symbol państwa Niderlandów

Oficjalnie flaga została przyjęta dekretem królowej Wilhelminy. Miało to miejsce 19 lutego 1937 roku. Jednak jej historia rozpoczyna się już w XVI wieku. Ówcześnie flaga składała się z trzech kolorów, takich jak: niebieski, biały i pomarańczowy. Były to barwy wojsk pod dowództwem księcia holenderskiego Wilhelma I Orańskiego – hrabiego von Nassau. Miało to miejsce w czasie, gdy toczyła się wojna z Hiszpanią o niepodległość Holandii. Jednak już w XVII wieku zamiast koloru pomarańczowego zaczęto używać koloru czerwonego. Przyczyną tego był tusz, który nie był trwały i pod wpływem zasychania oraz z czasem zmieniał barwę z pomarańczowego na czerwony. Przez wiele lat toczył się spór, jaki kolor rzeczywiście jest symbolem Holandii. Królowa Wilhelmina w swoim dekrecie w 1937 roku ustaliła, że kolorem, jaki znajduje się na fladze Holandii jest kolor czerwony. Jednak pomimo oficjalnego dekretu kolor pomarańczowy używany jest przez obywateli jako kolor narodowy królestwa Niderlandów. Mogą o tym świadczyć choćby dekorację, jakie wywieszane są z okazji święta państwowego. Zatem skąd przywiązanie Holendrów do barwy pomarańczowej?

Otóż odpowiedź jest dosyć prosta. Po prostu był to jeden z kolorów herbu Wilhelma I, który uznawany jest za tego, który wyzwolił Holandię spod panowania Hiszpanii. 

Holandia flaga – co oznaczają kolory?

Flaga Holandia składa się z trzech kolorów takich jak: czerwony, biały i niebieski. Nawiązują one do herbu dynastii Nassau i są symbolem zwycięstwa o niepodległość jaka stoczona została z Hiszpanią. Książę Wilhelm I Orański był przywódcą walk z Hiszpanią. Uznawany jest za bohatera. Mówi o nim nawet oficjalny hymn w Holandii. Flaga Holandii posiada proporcje boków wynoszące 2:3, gdzie wszystkie kolory są równe.

Dodaj komentarz